هوشمند سازی ساختمان isparo

دیدار مدیران IT استان گیلان با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه جدید رشت

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

    در آستانه هفته ارتباطات و روز جهانی مخابرات، جمعی از مدیران حوزه IT  و ارتباطات با حضرت آیت الله فلاحتی  نماینده محترم ولی فقیه در گیلان و امام جمعه شهر رشت، دیدار و گفتگو نمودند.
در این دیدار آیت الله رسول فلاحتی طی سخنانی با تاکید بر اهمیت جایگاه مخابرات و صنعت ارتباطات گفت: شما از حضور و جامعه ای در این مکان جمع شده اید که دنیا را به واسطه این صنعت به دهکده جهانی تبدیل کرده اید. وی با اشاره به اهمیت و نقش ارتباطات در زندگی بشر از قبل از اسلام تا امروز افزود: انسانها از قرن های دور به اهمیت ارتباطات پی برده بودند و به روش های مختلف با همنوعان خود ارتباط برقرار می کردند؛ اما امروز ارتباطات شاکله اش در دنیا عوض شده است و ارتباطات آنقدر تنگاتنگ شده که در دل خانه ها جای گرفته است. یعنی امروز مردم از داخل خانه خود با سراسر دنیا ارتباط برقرار می کند و خبرها را در لحظه ای به دورترین نقطه دنیا مخابره می کنند و رابطه ها بسیار نزدیک شده است.
نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به قرار گرفتن وزیر جوان در راس وزارت ارتباطات، آن را حسن بزرگ دانست و افزود: جوانی شور ، هیجان و پویایی را همراه خود دارد و خوشفکر است و این وضعیت می تواند دنیای ارتباطات را به کار آفرینی مبدل کند و اشتغال ایجاد کند و در عین حال می تواند روابط بین مردم را سرعت ببخشد. ایشان تلاش هایی را انجام می دهد و قطعا موفق خواهد شد.
امام جمعه رشت با اشاره به بسترهای فراهم شده در حوزه ارتباطات و شکل گیری دولت الکترونیک اظهار داشت: متاسفانه مردم ما هنوز به جایگاه دولت الکترونیک واقف نشده اند. واقعا دولت الکترونیک از بسیاری از جریان ها و اختلاس ها و خیانت ها جلوگیری می کند و به کار سرعت می بخشد و حق و ناحق نمی شود و حق به حق دار می رسد. دولت الکترونیک آنقدر آثار و منافعی دارد که هنوز عملیاتی نشده است و اگر به نحو صحیح عملیاتی شود، همه به فواید آن آگاه خواهند شد.
وی یکی از فواید عمده دولت الکترونیک را صرفه جویی در وقت دانست و گفت: وقت واقعا طلا است؛ باید همه ، قدر اوقات خود را بدانیم به نحوی که یکی از نزدیکان حضرت امام (ره) می گفت. ایشان حتی برای یک دقیقه وقت نیز برنامه داشتند و آن را هدر نمی دادند.
آیت الله فلاحتی به مدیران حاضر در جلسه تاکید کرد که در سازمان ها خود اتاق فکر داشته باشید، اتاق اندیشه ورز داشته باشید و امورسازمان خود را رصد کنید و بر آن نظارت دقیق داشته باشید، بر عوامل زیر مجموعه خود اشراف داشته باشید و کارهای آنان را رصد کنید. رسانه ها و فضاهای مجازی را رصد کنید. فضاهای مجازی هم تهدید هستند و هم فرصت هستند. تهدید ها را باید مدیریت کنیم. الان صدا و سیما- نماز جمعه- اداره ارشاد- تبلیغات اسلامی و جراید باید اینگونه باشند و فضاها را مدیریت کنند و عرصه را از دشمن بگیرند و در عین حال فرصت هم هست. یعنی در مقاطعی بود که دشمنان اسلام نمی گذاشتند هیچ آثار ادبی و علمی و کتاب ها در جوامع آنها منتشر شود،ولی به برکت همین اینترنت و فضاهای مجازی، ما حرف هایمان را به گوش عالمیان رساندیم. ما باید از این فرصت ها استفاده کنیم. فقط بخش سیاه آن را نبینیم.
ایشان افزودند: طبیعی است که باید محققان اسلامی احکام و قوانین این تکنولوژی ها را استخراج کنند و این مهم متاسفانه در حوزه و دانشگاه به لحاظ عدم ایجاد کرسی های آزاد اندیشی محقق نشده است.
وی با اشاره به دیدگاه مقام معظم رهبری نسبت به ارتباطات مجازی و فضاهای مجازی که در جمع مدیران فضای مجازی و خود رییس جمهور هم حضور داشتند فرمودند: اگر من در این منصب (رهبری) نبودم قطعا وارد این عرصه (فضای مجازی) می شدم و این نشان از اهمیت دنیای مجازی دارد.
نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه رشت با اشاره به گزارش مدیر مخابرات گیلان در خصوص ممانعت مردمی در نصب دکل های مخابراتی گفت: این یک امر طبیعی است و در سایر استان ها نیز اینچنین است. مردمان گیلان مردمان نجیبی هستند و متد زندگی آنها بسیار قوی است. شما باید به مردم اطمینان بدهید که تاثیرات دکل ها چگونه است و تاثیرات منفی دارند یا خیر و آن را رسانه ای کنید. ما هم در این راستا در خدمت شما هستیم و به مردم خواهیم گفت که همراهی داشته باشند.
در ابتدای این دیدار مهندی آموئی، مدیر مخابرات منطقه گیلان با ارائه گزارشی از عملکرد مخابرات گیلان، به تشریح خصوصی سازی و جدایی نسبی شرکت مخابرات از بدنه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت و حاکمیت بر شرکت مخابرات را خصوصی و بر اساس قانون تجارت عنوان کرد و افزود: ما در کل استان یعنی تمام شهر ها و بیش از 2439 روستا دارای ارتباط مستقیم یعنی تلفن خانگی یا بی سیمی داریم و بیش از نیمی از این روستاها دارای اینترنت هستند. یکی از اهداف شرکت مخابرات، برقراری ارتباط تلفنی و اینترنتی و استفاده از فضاهای مجازی در تمام مناطق شهری و روستایی استان است.
وی افزود: درمخابرات استان بیش از 2230 نفر پرسنل داریم. یعنی 2230 خانوار برای مخابرات استان کار می کنند و حقوق می گیرند و نسبتا به همین تعداد نیز به طور غیر مستقیم با ما رابطه کاری دارند. لذا درآمد هایی که ایجاد می شود بعضا صرف عمران و آبادانی و توسعه استان می شود.
مهندس آموئی با اشاره به اقبال بی نظیر مردم به سمت تلفن همراه و استفاده از خدمات متنوع شبکه موبایلی کشور گفت: ما بیش از یک میلیون و یکصد و پنجاه هزار تلفن ثابت و دو و نیم میلیون مشترک تلفن همراه در استان داریم و این نشان از اقبال عمومی مردم از تلفن همراه در دو دهه گذشته است و یکی از نشانه های توسعه یافتگی استان، استفاده از امکانات ارتباطی و مخابراتی است و در این راستا نهایت تلاش خود را معطوف به ارائه خدمات و سرویس مناسب به مردم داریم؛ به خصوص در تلفن همراه که بعضا در مناطقی که میزان سیگنال دهی و ارتباط ضعیف است، تلاش مضاعف تری داریم که متاسفانه به معضلاتی از جانب مردم در خصوص مکان های نصب دکل موبایل هستیم و در استان ها این معضل حاد شده است. در صورتی که در استان های مجاور بیش از دو برابر گیلان دکل نصب است و مردم آن مناطق نه اینکه ممانعت نمی کنند، بلکه استقبال هم می کنند چون موجب جذب توریست، گردشگر و مسافر می شود و درآمد زایی مردم و خانوار هم بهبود پیدا می کند. ولی در استان ما حدود 670 دکل ارتباط دهی داریم و به همین اندازه نیز پوشش آنتن دهی گیلان کمتر است و ما در سطح شهر ها واقعا با معضل مکان نصب دکل مواجه هستیم.
مدیر مخابرات منطقه گیلان وجود امنیت و آسایش برای عموم جامعه را حاصل وجود امکانات ارتباطی و مخابراتی دانست و افزود: در هر منطقه ای که دسترسی به تلفن بیشتر باشد آسایش و امنیت مردم نیز به همان اندازه بیشتر خواهد بود. یعنی اگر خدای نکرده اتفاق ناگواری برای احدی یا خانواده ای بیفتد دسترسی به اورژانس، آتشنشانی و سایر دستگاه امنیتی و خدماتی نیز راحت تر خواهد بود.
وی با اشاره به برگزاری نماز عبادی سیاسی جمعه در تمامی شهر های استان، درخواست کرد که این مشکلات برای نماز گزاران مومن و آحاد جامعه تشریح شود تا همدلی مردم با دستگاه های خدمات رسان مثل مخابرات بیشتر شود و این ذهنیت منفی که بابت نصب دکل های مخابراتی بوجود آمده، برطرف شود.
آموئی با اشاره به مباحث فرهنگی در خصوص ارتباطات و مخابرات و استفاده صحیح از تکنولوژی ارتباطی گفت: بسترهای ارتباطی اعم از فیبر نوری، موبایل و اینترنت  در استان مهیا است، بستر کسب و کار در حوزه ارتباطات برای جوانان جویای نام فراهم است و باید در مسیر صحیح هدایت شوند. استارتاپ ها و کسب و کارهایی که بر روی شبکه های مجازی ایجاد شده است الان  بیشتر برد دارد و اقبال عمومی به این مسیر بیشتر شده است. یک مشکل اساسی در کشور وجود دارد و آن هم این است که همه منتظرند تا دولت برای جوان ها اشتغال ایجاد کند. در صورتی که در تمام دنیا دولت ها زیرساخت ها را می سازند و مردم ورود می کنند تا از این زیرساخت ها استفاده بهینه و مطلوب ببرند.عرصه ارتباطات بسیار گسترده است و می توان از شاخه های متنوع این صنعت درآمدزایی بسیار مناسب کسب کنند، ارتباطات می تواند باعث شکوفایی استان و کشور شود.
در این دیدار که مدیران کل حوزه های فناوری اطلاعات، پست و زیرساخت به همراه تعدادی ازمعاونین و مدیران نیز حضور داشتند، گزارش هایی از جانب مدیران مربوطه ارائه گردید.
 
 

تاریخ ثبت ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

ساعت ثبت 14:5